Kristallendirme 07/10/09

kristal

Organik Kimya Laboratuvarı’nın ilk deney konularından birisi olan kristallendirme hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağım.

Kristallendirme temel olarak çözücü yardımı ile çözülebilen katıların, çözündükten sonra daha saf hala getirilmesinde kullanılır. Katı bileşiğin çözünürlüğü sıcakla artmalı ve soğukla azalmalıdır. Ben burda size kısaca benzoik asidin kristallendirilmesini açıklayacağım.

Öncelikle kristallendirmenin bölümlerini yazalım :

- Çözelti hazırlanması

- Sıcak çözeltinin çözelmesi

- Soğutma ve kristallendirme

- Süzme

- Kurutma

Saflaştıracağımız ham benzoik asitten  1 g tartılır ve 100mL lik erlene konulur. Üzerine 60 mL su konulur ve karışım kaynama noktasına kadar ısıtılır.

Isıtılan çözelti içinde biraz su ve üstünde süzgeç kağıtlı huni bulunan(huni ters olarak erlenin üstüne ısınmak için konulur) kaba azar azar ve hızlıca dökülerek süzülür. Çözeltinin sıcak olarak süzülmesinin nedeni içindeki safsızlıkların (yabancı moleküllerin ayrıştırılmasıdır.)

Süzülen sıcak çözelti soğutulur ve kristallendirilmeye bırakılır. Çözelti iyice soğuduktan sonra temiz bir süzgeç kağıdı ile erlene tekrar süzülür. Erlende bulunan süzülmüş soğuk çözelti tekrar kullanılarak kristallerin bulunduğu kap temizlenir.

Süzgeç kaıdğımızda saf bezoik asit kristallerimiz kaldı. Tartım yapılarak verim ölçülebilir (:


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

close comment popup

Leave A Reply